top of page
IMG_5024_edited.jpg

O nás

Historie

Restaurace U Schnellů je klenotem mezi pražskými restauracemi a nese s sebou více než dvě století bohaté historie. Nacházíme se v památkově chráněném domě v malebné Tomášské ulici čp. 27, jehož jméno je spjato s významnou německou kupeckou rodinou Schnellů. Zde se prolíná historie, kultura a výborná gastronomie.

Příběh naší restaurace

Historie U Schnellů sahá až do poloviny 18. století, kdy rodina Andrease Josefa Schnella přišla do Prahy a založila svůj kupecký obchod na Malé Straně. Rodina zakoupila část dnešního domu, který tehdy nesl název U Obrazu Panny Marie, již v roce 1779. O devět let později, roku 1788, přikoupili sousední budovu U Zlatého čápa. Tyto dvě stavby spojili v roce 1811 do jediného klasicistního domu.


Bedřich Schnell a jeho odkaz

Významným okamžikem v historii Schnellů bylo úmrtí Bedřicha Schnella, posledního mužského potomka rodu, 10. května 1897. Bývalý policejní komisař překvapivě odkázal většinu rodinného majetku ryze českým spolkům, včetně Matici školské. Tento akt vzbudil velký ohlas mezi vlastenci a Bedřich Schnell dostal majestátní pohřeb. Slavný spisovatel Karel Václav Rais napsal životopisný spis, který ilustroval malíř Josef Ženíšek a sochař Vilím Amort vytvořil bronzovou plaketu pro Schnellův náhrobek.


Slavní hosté

U Schnellů se stalo místem, kde se střetávala kultura a umění. Během let se za našimi stoly sešlo mnoho slavných osobností z řad pěvců Národního divadla, významných herců, skladatelů, spisovatelů a výtvarníků. Mezi našimi častými hosty byli osobnosti jako Eduard Vojan, Karel Burian, Rudolf Deyl starší, Jiřina Šejbalová, Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Vilém Mrštík, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Adolf Kašpar, Adolf Hoffmeister, Rudolf Friml, Karel Weis, Karel Kovařovic, Karel Hašler a mnoho dalších.

V druhé polovině 20. století navštěvoval U Schnellů i slavní umělci jako Jan Werich, Bedřich Kopecný, Jiří Winter Neprakta, Bohumil Hrabal a Vladimír Boudník. Nezapomenutelnými hosty byli i ti, kteří v domě žili, jako scenárista, režisér a producent Pavel Juráček.


U Schnellů je nejen jedinečným místem, kde dýchá minulost, ale také se můžeme pyšnit titulem jedné z nejstarších plzeňských pivnic na Malé straně. Naše restaurace otevírá dveře všem, kteří touží prožít kousek pražské historie a zároveň si pochutnat na vynikajících pokrmech. Přijďte a zažijte bohatou historickou tradici spojenou s jedinečným prostředím, lahodným pivem a exkluzivními pokrmy. U nás máte možnost platit hotově v eurech, českých korunách nebo platební kartou.

bottom of page